Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
 
İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
24-11-2017 13:44
Bu yıl 9’uncusu Düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali’nin Konusu; Sinema ve Edebiyat Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının işbirliğiyle geleneksel olarak her yıl düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali, 27 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında halka açık olarak gerçekleşecek. Bu yıl “Sinema ve Edebiyat” temasının işleneceği, her biri kendi alanında başarılı çok sayıda konuşmacının ağırlanacağı ve her güne özel film gösterimlerinin yapılacağı festivalin bu yılki Onur Konuğu, başarılı yönetmen Semih Kaplanoğlu olacak.
FaceBook ta paylaş
 
 

TYB İstanbul’un mekânı olan Kızlarağası Medresesi’nin tarihî atmosferinde gerçekleşecek 9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde yerli sinemamızın değerlendirileceği birçok oturum yer alırken, dünya sinemasına dair edebî yaklaşımlar, edebiyat uyarlamaları ve kurgu senaryolar, festivaller gibi sinemayı edebiyatla bütünleştiren birçok konu masaya yatırılacak. 6 gün boyunca “Sinema ve Edebiyat” temasını enine boyuna işleyen oturumlara, Fuzuli Salonu’nda yapılacak film gösterimleri ve müzik dinletileri eşlik edecek. Sinemamıza ömür veren portrelere de yer verecek olan festivalde, Yücel Çakmaklı, Ömer Lütfü Mete, Ahmet Uluçay, Ayşe Şasa, Bülent Oran, Halit Refiğ, Mustafa Kutlu, Mesut Uçakan, İhsan Kabil gibi isimler için saygı/anma programları yapılacak ve Yeşilçam’ın yaşayan değerleri ağırlanacak.

Sinema ve Edebiyat temalı festivalin koordinatörlüğünü yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının desteğiyle İstanbul’un en önemli kültür faaliyetine imza attıklarını kaydederek altı gün sürecek kültür sanat şöleniyle ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük edebiyat organizasyonu olan İstanbul Edebiyat Festivali’nin bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştireceğiz. Her yıl olduğu gibi yıl da önemli bir temayla sanatseverlerin karşısına çıkacağız. Bu seneki temamız ‘Sinema ve Edebiyat’. Sinema var olduğundan beri edebiyattan etkilenmiştir. Bugün gelinen noktada, edebiyat da sinemadan etkilenmeye başlamıştır. Her iki sanat arasındaki ilişki bundan sonra da devam edecektir. Bu sebeple festival boyunca onlarca oturumda yüze yakın yazar, sanatçı ve akademisyen, sinema ve edebiyat ilişkisi üzerine birikimlerini paylaşacaklar. Bütün İstanbulluları Edebiyat Festivali’ne davet ediyoruz.”

 

“Edebiyat ve sinema, estetik zevki ve bakış açısını geliştirmede önemli”

TYB İstanbul Şubesi Başkanı ve Festival Koordinatörü Mahmut Bıyıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, edebiyat ve sinemanın, insanlara ulaşmada, estetik zevki ve bakış açısını geliştirmede iki önemli araç olduğunu söyledi.

Sinema tarihinde birçok edebi ürünün sinemaya aktarıldığını vurgulayan Bıyıklı, “Sinema ve edebiyat, insanlara seslenirken farklı araçları kullansa da benzer amaçları olduğunu görürüz. Roman ve hikâye başta olmak üzerek birçok edebi ürün senaryoya çevrilmiştir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada edebiyattan sinemaya çok başarılı uyarlamalar bulunmakta.” diye konuştu.

 

“Festivalde sinema ve edebiyat ilişkisi masaya yatırılacak”

Festival düzenleme kurulunda yer alan sinema yazarı İhsan Kabil de sinemanın bir yanıyla edebiyatın bir tarzı gibi olduğunu dile getirdi.

Festivalde sinema ve edebiyat ilişkisinin masaya yatırılacağını aktaran Kabil, “Edebiyat eserlerinde olduğu gibi giriş, gelişme ve sonuç dediğimiz klasik düzen senaryolarda da vardır. Bu anlamda ana çerçeve itibarıyla sinema edebiyatın bir cüzü gibidir, öte yandan kendine has, özgür bir dili de vardır. Edebiyatla ifade edilemeyecek bir imgesel anlatım da mevcuttur. O yanıyla da sinema edebiyattan ayrılır.” ifadelerini kullandı.

 

“Sinemanın bütün sanat dallarıyla güçlü bir bağı var”

Düzenleme kurulunda yer alan sinema yazarı Abdulhamit Güler ise sinemanın bütün sanat dallarıyla güçlü bir bağı olduğunu ifade etti.

Güler, sinemanın edebi bir metin değil, görsel bir edebi yöntem olduğunu belirterek, “Edebiyat eserlerinin sinemaya uyarlanmasının çok ötesinde bir ilişki söz konusu. Ülkemizde bu ilişki yeterince sağlanabilmiş değil. ‘Edebiyat Mevsimi’ gibi geniş kapsamlı organizasyonların en önemli etkisi bu olsa gerek; farkındalık oluşturup yeni bakış açılarına kapı aralayacak.” dedi.

 
 
 

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor

Bülent Ata TYB İstanbul’da
 
Untitled Document