Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Anasayfa > ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇENİN GÜR SESİDİR
 
ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇENİN GÜR SESİDİR
06-03-2020 13:32
Ömer Seyfettin mezarı başında anıldı
FaceBook ta paylaş
 
 

ÖMER SEYFETTİN OKUMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ!

 

Vefatının 100. Yılı dolayısıyla Türk Hikayesinin milli sesi Ömer Seyfettin Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen bir programla anıldı. Anma töreninde Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Ömer Seyfettin Okuma seferberliği başlatmalıyız diyen Bıyıklı şöyle konuştu:

 

‘Ömer Seyfettin Türk Edebiyatının büyük ustalarından birisidir. Nesilleri hikâyeleriyle besleyen usta yazarın vefatının 100. Yılı dolayısıyla bütün Türkiye’de anılıyor olması Onun eserleriyle sözünü söylemeye devam ettiğinin göstergesidir. Ömer Seyfettin vefatından 100 yıl sonra da yaşayan bir yazardır. Türkiye ve Türkçe var oldukça yaşamaya devam edecektir. Ülke olarak yaşadığımız sosyal meseleleri ve milli konuları en iyi anlatan yazarlardandır Seyfettin. Dili üslubu ve duyarlılığı kendisinden sonraki yazarlara yol açmıştır. Ona göre millet olmanın temelinde dil vardır. Dili manevi vatan olarak görür. Bu yönüyle şunu açık yüreklilikle diyebiliriz ki Ömer Seyfettin Türkçedir. Türkçenin sesi soluğudur.

  Bugün gençlerimizin her zamankinden daha çok Ömer Seyfettin okumaya ihtiyacı var. Dünün iyi anlaşılması bugünün doğru okunması için usta yazarı daha çok okumalı ve okutmalıyız. Onun hikayeleri kurgudan ibaret değildir. Hikâyelerinde gerçekliğin yanı sıra temiz bir Türkçe okuyucuyu hemen sarar. Yazarın milli duygularının güçlü olmasında yaşadığı dönemin  önemli etkisi vardır. Yıkımlar kayıplar savaşlar elden çıkan topraklar yazarda derin etkiler uyandırır. Ömer Seyfettin hikayede kendi dilini yakalayan kendi çizgisini oluşturan bir yazardır. Kısa ömrüne rağmen Türk milletinin hikaye ödevini tek başına üstlenmiştir diyebiliriz. Türk hikayesi denilince ilk akla gelen isimdir.

Ömer Seyfettin yerli bir isimdir. Kendi milletinin aşağılık kompleksi yaşamasına batı hayranlığına özünden kopuk hale düşmesine karşı çıkar. Bu konularda hikâyeler yazar. Primo Türk Çocuğu Nasıl Doğdu ve Nasıl Öldü, Türk Çocuğu Aleko gibi hikâyelerini çocuklarımıza yeniden okumakta fayda vardır. Ömer Seyfettin her zaman gençlere tarih ve kültür bilinci verilmesi gerektiğini savunmuştur. Bugün bu gereklilik daha fazla artmıştır. Vefatının 100. Yıl dolayısıyla yeniden bir Ömer Seyfettin Okuma seferberliği başlatmalıyız. Ömer Seyfettin okuyan gençler ordumuzun bugün sınır ötesinde verdiği mücadeleyi daha iyi anlar elimizde kalan son toprak parçasının anlamını daha derinden kavrar.

Bu vesileyle Türkçenin Gür Sesi merhum yazarımızı rahmet anıyor gençlerimize Ömer Seyfettin’in eserlerini mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum’

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document