Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  >  > EDİTÖRLÜK ATÖLYESİ
 
EDİTÖRLÜK ATÖLYESİ
29-02-2020 14:19
Usta Editör Yazar İçin Bir Şanstır!
FaceBook ta paylaş
 
 

 

 

TYB İstanbul Şubesi’nin katkılarıyla Ali Fuat Başgil Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik başlatılan Editörlük Atölyesi projesi açılış programı Sultanahmet’te Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşti.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı açılış programında editörlüğün önemli bir iş olduğunu belirterek bazı yazarların başarılarının ardında usta editörlerle çalışıyor olmaları yatar. Çünkü yazarın kaleminden çıkan bir metnin son halini editör verir. Yazarın ürettiği metni editör okunmaya hazır hale getirir. Usta editör yazar için bir şanstır. Editörlük batı menşeli bir meslektir. Bizde de işini hakkıyla yapan büyük editörler yetişmiştir. Editörlüğün en garip yanı başkalarının metinleriyle uğraşmaktan kendi metinlerini üretmemektir. Editör olmak için yola çıkan arkadaşlarımız bu durumu göz ardı etmemelidir. Elbette Hem editörlük yapıp hem de kaliteli metinler üreten kişiler de vardır. Fakat kendi yazılarına vereceği mesaisinden fedakârlık yaparak bu üretimde bulunmaktadır. Usta editörlerden birisi bir gazeteye verdiği söyleşisinde şöyle diyor; “Bu işleri yaparken, en büyük handikabımız kitaptan soğumak. Çünkü sürekli okuyorsunuz, redakte ediyorsunuz.” Yani okumak istediğiniz kitabı değil işiniz icabı okumanız gereken kitapları okuyorsunuz. Bu durumda istediğinizi yazamamak gibi bir sorunla karşı karşıya olduğunuz gibi istediğiniz kitabı okuyamamanız gibi bir durum da ortaya çıkıyor. Elbette bu tercih meselesidir. İşine aşkla bağlı editörler tanıyorum. Sevdiğiniz zaman başarılı da oluyorsunuz. Bu vesileyle atölyede eğitim alacak gençlerimize başarılar diliyorum.

 

Ali Fuat Başgil Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Tayfur Kozan da projeye desteklerinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve TYB İstanbul Şubesi’ne teşekkür ederek başladığı konuşmasında gençlerimizin yetişmesi için çaba gösterdiklerini belirterek kültürel etkinliklerin önemine değindi. Ali Fuat Başgil Kız İmam Hatip Lisesi’nde greve başladıkları günden bu yana çok önemli projelere imza attıklarını belirten Kozan aynı heyecanla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Yazar Yusuf Dursun’un yazarlık ve editörlük ilişkisini anlattığı konuşmanın ardından program sona erdi.

 

 

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document