Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
 
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
14-01-2020 10:00
"Sanat Bizi Birleştirir” sloganıyla gerçekleştirilen ve yerli yabancı birçok sanatçıyı bir araya getiren Armoni Resim Sergisi TYB istanbul’da açıldı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Türk sanatçılarla fark ülkelerden gelen Arap sanatçıları bir araya getiren Armoni Resim Sergisi, Şam Plastik Sanatlar Derneği, Arap Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

 

Sanat Sınırlara Sığmaz

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı açılışta yaptığı konuşmada TYB İstanbul Şubesi olarak kültür sanat faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini belirterek 2020 yılında çok önemli projelerle İstanbulluların karşısına çıkacaklarını ifade etti. Bıyıklı, özellikle Arap sanatçıların Türk sanatçılarla tanışmaları ve ortak çalışmalarda bulunmaları için TYB İstanbul olarak ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Sanatın birleştirici gücüne vurgu yapan Bıyıklı sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel güçlerin coğrafyamızda ayrıştırıcı politikalarına devam ediyor. Bizim bu ayrıştırma karşısında, sanatın gücünü kullanarak birlik beraberliğimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. Sanat sınırlara sığmaz. Sanatçı sıradan kalıplara tutunmaz. Bütün sanatçılarımızdan dünyaya söyleyecekleri her şeyi en kuvvetli şekilde söylemelerini istirham ediyoruz. İslam Doğu’ya da Batı’ya da mesajı olan bir dindir. Bu mesajı yaymakta, sanat önemli bir araçtır. Müslüman sanatçılarımız bu sorumlulukla hareket etmelidir. Evrensele ulaşırken yerli değerlerden uzaklaşmamalı, bu topraklardaki güzelliği ıskalamamalıdır. Bu sergiye katılan sanatçılarımızın hepsinde bu ideali ve bu heyecanı görmek bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. TYB İstanbul Şubesi olarak sanatçılarımızı her zaman desteklemeye, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

Resimlerin yanı sıra Türk gelenekli sanatlarından eserlere de yer verilen sergide, Hatice Opak Bilgin, Asiye Yaman, Selvigül Şahin, Erol Kılıç, Gürsel Uğurlu, Atila Aktürk, Mehmet Rehavi Kılıç, Recep Kaplan, Feyzullah Baytekin, Abdulstar Elhani, Ahmad Abdulli, Ahmed Kibar, Ali Ali, Basil Obeidi, Bilal Elravi, Eyas Jaafar, Helid Dervih, Mohamad Alokla, Rajab Sayd Yousef, Mustafa Teet, Nacina Rahhal, Nimet Samurai, Omar Selçukoğlu, Orooba Hameed, Raşa Soliman, Salam Almaaz, Salim Zamal, Mahmooıd Ajmi, Ziad Mutlak’ın eserleri yer alıyor.

 

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │ T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document