Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
 
Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
15-10-2019 15:32
Yazar Sibel Eraslan, TYB İstanbul’da düzenlenen Berabere programında yazı dünyasını merkeze alan ve hayatından anekdotlar içeren bir söyleşi gerçekleştirdi.
FaceBook ta paylaş
 
 

Tuba Kaplan ve Muzaffer Serkan Aydın’ın sunduğu Berabere programının konuğu olan Sibel Eraslan, olan biten her şeye rağmen dünyaya karşı sorumluklarımızın bilince olmamız ve yaptığımız her şeyi, ne yaparsak yapalım iyi yapmak zorunda olduğumuzu vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

“90’ların başında yaşadığımız iletişim devrimiyle kültürel dayatmaları hissedebiliyoruz. Ne kadar maniplasyona maruz kalınırsa kalınsın, iyi işler her türlü baskıya rağmen örtülemez ve yok edilemez. İyiye yol vermekten kaçınıyoruz ama önü açılmasa bile iyi olan daima iyidir. İyinin yol alması hiçbir zaman kolay olmadı ve olmayacak. Elimizde siyah kalem ve siyah kâğıt var. Yazıyla uğraşıyoruz. Bütün müziğin ihtişamını, hayattaki renkleri, mimarinin duruşunu yazarak anlatmak zorundasın. İnsanlara sadece yazıyla bir evren kurmak zorundasın. Bunu yaparken dünyadan kopabiliyorsun. Bu sebeple yazmak dünyanın yalnızlık şahikasıdır.

Kur’an-ı Kerim kıssaları üzerinden bize çok şey anlatıyor. Kur'an-ı Kerim'de geçen ve Paygamberimiz döneminde yaşamış kadınlar, bir Müslüman kadının yol haritasını çizmesi için çok önemli örnekler. Yazı ile mücadelenin arasında, özellikle Türkiye'de ciddi bir paralellik var. Verilen siyasi mücadelenin gayriihtiyari bir yansımasıdır bu.

Suriye tecrübesinden yola çıkarak Türkiye’nin kıymetini iyi bilmemiz lazım. Garip geldik garip gidiyoruz ama buradayken çok önemli sorumluluklarımız var.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │ T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document