Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
 
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
30-09-2019 16:39
Türkiye Yazarlar Birliği genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı şubeler toplantısında, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da bir sunum yaptı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Yerelde kültür politikaları idarecilerin ilgi alanına göre değişiyor

İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “STK ve Mahalli İdarelerle Etkili iletişim”  konusunda bir konuşma yaptı.

Bıyıklı, “Türkiye'de Yerel Yönetimlerin kültür politikaları idarecilerin ilgi alanına göre değişkenlik gösteriyor. Genel bir kültür politikasından söz etmek mümkün değil. Eğer yerel yönetici kültüre sanata duyarsızsa görevde bulunduğu dönem boyunca o alanda herhangi bir üretim söz konusu olmuyor. Bu manada kültürel alanda çalışma yürüten STK'ların daha aktif olması yerel yönetimleri politika geliştirmeye teşvik etmesi gerekir. Ülkemizde tasarruf gündeme geldiğinde ilk tasarrufa gidilen alan Kültür alanı oluyor. Mehmet Doğan Bey'in dediği gibi kültüre ayrılan bütçe zaten kısıtlıyken bir de tasarrufa gitmek tamamen o alanı öldürmek demektir. Milli Kültür Şurası ve benzeri çalıştaylarda Sivil Toplumun kültürel çalışmalarının himaye edilmesinin ve yerel yönetimlerin sivil toplumla birlikte çalışmasının önemi üzerinde özellikle durulmuş sonuç raporlarına da yansımıştır. Fakat icraatlarda henüz istenilen bir gelişme olmadığı görülmektedir.” dedi.

STK'ların yerel yönetimlerle gereğinden fazla  birlikte görünmesi de kendi içinde risk barındırdığını, bu durumun sivil toplumun kendi kaynakları ve dinamikleriyle ayakta duramayacağı algısı oluşturduğunu belirten Bıyıklı bu sebeple sivil toplum en büyük yumuşak gücü olan sivilliğine halel getirmeyecek bir çizgide durması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Üniversite öğrencilerini edebiyata sanata yönlendirmeliyiz

Prof. Dr. Ali Osman Kurt, sivil toplum kuruluşlarının üniversitelerle iş birliğinin nasıl geliştirileceğine dair bir konuşma yaptı.

Üniversitelerin bir bilim yuvası olmakla beraber kültüre, sanata ve edebiyata önem vermesi gerektiğini söyleyen Kurt, “Bugün bir çok üniversitemiz öğrencilerine mesleki formasyon kazandırmanın yanı sıra kültürel ve sanatsal anlamda da yeterlilikler kazandırmayı da öncelikli hedefi olarak belirlemiştir. Öğrencilerimizin ise ilgi alanları farklı oluyor. Kimi öğrenciler edebiyata sanata meraklı kimileri de spora.  Şubelerimizin ve temsilciliklerimizin bulunduğu illerdeki üniversitelerle iş birliği yapılarak alanımıza giren konularda programlar düzenleye biliriz. Sosyal, kültürel ve sanatsal yaşama katkı sağlamak amacıyla yöneticilerin gözetiminde öğrenciler tarafından kültür sanat toplulukları kuruluyor. Bu öğrenci topluluklarının şube faaliyetlerine katılmalarını sağlayacak çalışmalar ve ziyaretler gerçekleştirmek gerekir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Osman Kurt, hem sivil toplum kuruluşlarının hem de üniversitelerin bilgi birikimi ve deneyimlerinin olduğunu, bu değerlerin ise  yapılacak faaliyetlerde topluma ve şehre büyük faydalar sağlayacağını belirtti.

 

Kültürel belediyecilik yok denecek kadar az

İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivil toplum örgütleri siyasetin güdümünde değil siyaset üstü bir çizgide durmalıdır. Sivil toplumun siyaset üstü olması söz söyleme gücünü artırır. Siyasetin güdümünde olmak kısa vadede kazandırsa da uzun vadede kurumsal manada kimlik kaybı yaşanmasına sebep olur. Türkiye'nin şartları sivil toplumu siyasetin içine çekmeye zorlasa da buna direnen yapılar geleceğe kalacaktır. Makul bir ölçü belirlemek gerekirse bunu siyasetin ne büsbütün içinde ne de büsbütün dışında olmamak olarak yorumlayabiliriz. Bu ince çizgiyi koruyabilen STK'ların yıpranma payı daha az olmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır kültürel belediyecilik vurgusu yapmakta fakat sahada kültürel belediyeciliğin örnekleri yok denecek kadar az maalesef. Göreve geldiğinde ilk olarak kültür birimini kaldıran ya da sanata dair faaliyet alanlarını sonlandıran yöneticilere şahit oluyoruz. Bunun için sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşüyor. Yapılacak iş çok. Gelecekte STK'lara daha fazla ihtiyaç duyulacak. STK'ların bugünü kurgularken kendilerini geleceğe de sağlam hazırlaması gerekir.”

 

Üye kayıtlarını güncellenmesine dikkat edelim

Ankara Şube Başkanı M. Said Uluçay da yaptığı konuşmada tüzük değişikliği ve üye kayıtlarının  güncellenmesine ilişkin bilgiler verdi.

Dernek müdürlüğünce günün değişen şartlarına göre tüzüklerin bazı maddelerinin değiştirdiğini ifade eden Uluçay,  değişen maddelerin takip edilerek genel kurullarda tüzük değişiklerinin yapılmasınıönemli olduğunu belirtti.

Şubelerde tutulması gerekli olan defterlerin zamanında tasdik ettirilmesini de hatırlatan Uluçay,  üye bilgilerini MERNİN sistemine işlenmesinin zorunlu olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “ Dernekler Yasası Yönetmeliği gereğince; Dernek üyelerinin, İçişleri Bakanlığı (DERBİS) Dernekler Bilgi Sistemi’ne kaydedilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Sistem, DERBİS’e kaydedilecek üye bilgilerini; Merkezî Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden “kişisel bilgileri doğrulama” usülune göre kayıt etmektedir. Bu doğrultuda üyelik bilgilerinin güncellenebilmesi için sistem tarafından istenen nüfus cüzdanı bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor” diye konuştu.

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document