Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
 
TYB İstanbul’dan Yazarlık Atölyesi
07-09-2019 16:52
Edebiyat dünyamıza başarılı yüzlerce şair ve yazar kazandıran Ali Ural, Yazarlık Atölyesi’yle bu yıl da TYB İstanbul’da. Her Perşembe 16.00-18.00 saatleri arasında yapılacak ve 3 Ekim’de başlayacak atölyeye kayıt için başvurular başladı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde her yıl gerçekleşen “Ali Ural’la Yazarlık Atölyesi” için kayıtlar başladı. Şair ve yazar Ali Ural’ın rehberliğinde uzun yıllardan bu yana devam eden Yazarlık Atölyesi’yle edebiyatımıza yüzlerce isim katıldı. Bu isimlerin kaleminden çıkan sayısız eser, geçen yıllar içinde oyucusuyla buluştu.

 

İlk buluşma 3 Ekim’de…

Perşembe günleri 16.00-18.00 saatleri arasında yapılacak olan etkinliğin bu yılki ilk buluşması 3 Ekim’de olacak. Atölye için başvurmak isteyenlerin Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’ne gelerek kayıt formu doldurmaları gerekiyor. 0 212 527 75 17 – 18 telefon numaralarından ulaşılarak detaylı bilgi alınabilir.

Adres:Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi, Hoca Rüstem Sokak, No: 6, Divanyolu – Sultanahmet – İstanbul.

 

Atölye içeriği

A. Ali Ural, yazarlık atölyelerinde öğrencilerine edebiyatı tanıtmanın yanı sıra hayata yeni bir gözle bakmayı öğretiyor. Aşina olunan her şeyi yeniden keşfettirmeye, saklı cevherleri gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor. Yazarlık eğilimlerinin belirlenmesi ve desteklenmesinden yola çıkılarak hazırlanan programlar, okuma bilinci ve birikimi kazandırmayı da hedefliyor. Bir yazarın yol haritası olabilecek özgün kitaplarla öğrencilerini tanıştıran A. Ali Ural, onlara yeni bir okuma anlayışı kazandırıyor: Fark ederek okumak. Ona göre “Her iyi yazar, her şeyden önce iyi bir okuyucudur.” Bu noktada Türk ve dünya edebiyatının seçkin yazarları tek tek ele alınarak üslupları irdeleniyor ve yazarlık sırları ele alınıyor.

Ural, öğrencilerin yazdıkları metinleri kelime kelime incelerken dikkat edilmesi gereken noktaların altını çiziyor. Bunu yaparken özgünlüğe müdahale etmiyor. Ne yazılması gerektiğine değil, nasıl yazılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Katılımcıların metinleri üzerinde edebî tahliller yapan Ural, ilham ve hayal gibi yazara güç veren kaynakları, ironi ve ima sığınaklarını irdeliyor. Görmenin, elemenin ve çerçevelemenin sırlarını paylaşıyor.

 

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document