Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
 
TYB İstanbul’da Türkiye-Libya İlişkileri Konuşuldu
24-04-2019 15:35
"Osmanlı Döneminde Libya Diplomasisi" başlığı ile TYB İstanbul’da bir konuşma yapan Libyalı Prof. Dr. Mahmud Ahmed Eldik, iki ülke arasındaki ortak unsurlara dikkat çekti.
FaceBook ta paylaş
 
 

Programın başında bir konuşma yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Libya- Türkiye ilişkilerinin ortak geçmişe yaslandığını hatırlatarak şunları söyledi:

 

Yeniden Tanışmak Gerekiyor

“Büyük devletimiz Osmanlı sonrası paramparça olan coğrafyamız ve birbirinden koparılan milletin evlatlarının yeniden toparlanması, yeniden buluşması için öncelikli olarak yeniden tanışması gerekiyor. Bu programların yeniden tanışmaya, yeniden kaynaşmaya bir vesile olarak görüyoruz. Libya hem tarihteki konumu hem de bugün itibariyle her zaman gündemimizde olan bir bölge. Ortak kültürel ilişkiler için kurulacak köprülerin kuvvetlendirilmesi adına bu programlara devam edeceğiz. İslam coğrafyasının TYB’de konuşmaya, işin ehli uzmanları konuşturmaya gayret edeceğiz. Katılımları nedeniyle değerli konuşmacılara ve haziruna şükranlarımı sunuyorum.”

 

Ortak Geçmiş

Osmanlı-Libya ilişkilerinin bugünü anlamak ve biçimlendirmek adına önemine dikkat çeken Prof. Dr. Mahmud Ahmed Eldik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı zamanından sonrasına kadar Libya her zaman için Türklerle iyi ilişkiler içerisinde olmuş ve kadim medeniyetin ortak unsurları olarak birlik ve beraberliğini korumuştur. Bunun devam edebilmesi için bu ortak unsurları hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda görüyoruz. Buluşturuculuk vazifesi gören TYB İstanbul Şubesi’ne ve kıymetli Başkanı Mahmut Bıyıklı’ya şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document