Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > “Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
 
“Berabere” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
Muzaffer Serkan Aydın ve Recep Terler yönetiminde gerçekleşen programda şair Furkan Çalışkan bir söyleşi gerçekleştirdi.
FaceBook ta paylaş
 
 

Şair Furkan Çalışkan, Muzaffer Serkan Aydın ve Recep Terler’in yönettiği, TYB İstanbul’da yapılan “Berabere” programının konuğu oldu. Şiire bakışından ve şiir yolculuğundan söz eden Çalışkan, günümüz ve yakın dönem şiirine dair değerlendirmelerde bulundu.

 

‘Şiir Bana Kütüphane Hediye Etti’

Şiirin gerekli olmak gibi bir iddiası olamayacağını ifade eden Furkan Çalışkan, şairin maddi dünyada yaşamasını sağlayacak işler yapmasının elzem olduğunu belirtti. Yayıncılığı ve editörlüğü şiirden ayrı görmediğini, şiirle bütünleşen işlerin, şiirin de bir parçası olduğunu söyleyen Çalışkan, şiir yazmak için okuyarak ciddi bir arka plan kurmak gerektiğini vurguladı. Şiir yazmak için yöneldiği okumaların kendine bir kütüphane kazandırdığını anlatan Çalışkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Edebiyat kamusunun bekleme salonunda tuttuğu şairler var. Önemli olduğu halde, kendi gerçeğinden uzak bir yere konulan ya da benimsenmeyen şairler bunlar. Zamanla benimsenir hale gelebiliyorlar. Türkiye’nin ahvali ve genel psikolojisi şiire çabuk etki ediyor. Bu şiir adına olumlu bir süreç sayılamaz.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document