Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
 
TYB İstanbul’da Divan Edebiyatı Okumaları Başladı
27-03-2019 10:20
Şair ve yazar Kamil Eşfak Berki’nin anlatımıyla her hafta pazartesi günü yapılacak “Divan Edebiyatı Okumaları” söyleşilerinin ilki TYB İstanbul Şubesi’nde gerçekleşti.
FaceBook ta paylaş
 
 

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, birikimlerin paylaşılmasına imkân sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda her pazartesi saat 17.00’de yapılacak olan “Divan Edebiyatı Okumaları”nın ilk buluşması gerçekleşti. Şair ve yazar Kamil Eşfak Berki’nin okumalarına ve tecrübelerine yönelik birikimlerini paylaştığı etkinlik ilgiyle karşılandı.

 

Divan Şiirinin Kaynakları

Hoca Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet isimli eserini merkeze alan bir söyleşi gerçekleştiren Kamil Eşfak Berki, yakın ve uzak edebiyat eserlerinden örnekler sıraladı. Divan şiirinin vücut bulduğu coğrafi-kültürel yapı ve bugünkü dünyada nasıl algılanması gerektiği üzerinde duran Berki, konuşmasında şunları söyledi:

“Divan şiirinin serüvenine baktığımızda büyük bir zenginlikle karşılaşıyoruz. Şiirimizi Yunus Emre’ye dayandırmak yerinde olur. Yunus Emre, şiirinden oldukça etkilenen ve meteryalist olduğunu iddia eden bir yazara vaktiyle, ‘Bu ancak Tanrı’nın sözü olabilir’ dedirtmiş büyük bir şairdir. Divan şairlerini altı büyük şairden ibaret görmek hatalı bir yaklaşım olur. Mesela Şair Fehim, nam-ı diğer Fehim-i Kadim, 17. yüzyılda yaşamış bir dehadır ve bin sayfalık divanını 21 yaşındayken tamamlamıştır. Divan şiirine dair bir başka hatalı yaklaşım da Fatih Sultan Mehmed döneminde başlamış gibi gösterilmesidir. Oysa Türk dünyasında 3 bin yıla kadar geriye gidebilen medeniyet birikimi, şiirimizin gelişmesinde önemli bir paya sahip. Hoca Ahmed Yesevî de bu birikimden doğmuş büyük bir şair olarak karşımıza çıkar.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document