Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > “Yakın Gelecek” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
 
“Yakın Gelecek” Söyleşisi TYB İstanbul’da Yapıldı
25-03-2019 12:48
Şafak Çelik’in yönetiminde gerçekleşen programın ilkinde, şair Ali Seyyah ve Adem Yazıcı konuşmacı olarak yer aldı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Günümüz edebiyatçılarının gözünden öznel ve nesnel edebiyat değerlendirmelerine kapı aralayan “Yakın Gelecek” programının ilki TYB İstanbul’da yapıldı. Şafak Çelik yönetimindeki söyleşiye katılan şairler Ali Seyyah ve Adem Yazıcı, yakın geçmiş ve günümüz şiirinden yola çıkarak şiire bakışlarını aktardılar ve şiir istikametinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundular.

 

Esasa Yönelmek

Okuma meselesine değinen Ali Seyyah, okumanın yalnızca kitap okumaktan ibaret olmadığını, hayatı, insanları ve olayları değerlendirmenin de bir okuma sonucu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Şiir, insanı hayatın başka bir yerinde konumlandırıyor. Bizi oyalayan şeylerden arındığımız zaman esas noktaya yöneliyoruz. İman ettiğimiz esaslar üzerine yoğunlaştığımız zaman, okumalarınız ve yazma biçiminiz o alana yöneliyor ve orada kıymetleniyor.”

 

Hayat Dil ile Bütünleşir

1980’lerin güçlü şiirinin ve dönemi temsil eden güçlü isimlerin 2010’lardan sonra değişime uğradığını anlatan Adem Yazıcı, kendi şiirinin de bundan etkilendiğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şiirlerimde, şiirimi oluşturan kaynakları da hissettirmek istedim. İçine bulunduğumuz hayatın, içine doğduğumuz dil ile bütünleştiğine inananlardanım. Yunus Emre’nin, onun yolculuğundan haberi olmayanların bile evine girebiliyor olması bu yüzden. Türkçe üzerinden bir devamlılığı olmuştur. Beni heyecanlandıran da bu şiirlerle bir arada olabilmek.”

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document