Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Hayal Perdesinde Yunus Emre
 
Hayal Perdesinde Yunus Emre
20-03-2019 16:50
İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Hayal Perdesinde Yunus Emre” oyunu ile, Yunus Emre ilk defa hayal perdesine taşınıyor.
FaceBook ta paylaş
 
 

 

Somut olmayan kültürel mirasımız Karagöz sanatının, niteliğinin ve bu alanda icrada bulunan sanatçılarının çoğalması adına, bugüne kadar Karagöz ile anılan hayal perdesi, millî değerlerimizden Yunus Emre’yi ağırlıyor. Alpay Ekler’in yazıp oynattığı, Levent Çelik’in özgün müziğini ve canlı icrasını gerçekleştirdiği “Hayal Perdesinde Yunus Emre” oyunu, 22 Mart Cuma günü saat 20.00’de CRR’de izleyiciyle buluşacak.

 

Yazan ve Oynatan:Alpay Ekler

Özgün Müzik ve Canlı İcra:Levent Çelik

Yer:CRR Konser Salonu

Tarih:22 Mart Cuma

Saat:20.00

 

Hayal Perdesi Yükseliyor

Hayal perdesinin eski günlerindeki görkemine yakışır şekilde bir icra ve prodüksiyon amacıyla, Yunus Emre’nin hayatı bir drama metni olarak, karagöz sanatçısı Alpay Ekler tarafından yeniden kaleme alındı, kendi şiirleri ile bezeli bir tarihi anlatıma dönüştürüldü. Metaforik, felsefi ve soyut sahneler ve metafizik olaylar için, daha önce bestelenmemiş nefesler, Levent Çelik tarafından bu oyun için bestelendi. Osmanlı’nın, Selçukludan sancak alması; mehter gülbankları ve Anadolu’nun, o tarihlerde yaşadığı çalkantı Yunus’un, manevi tekâmül safhalarında seyirci ile buluşacak.

“Hayal Perdesinde Yunus Emre”, bir Karagöz Perdesi'nin olanakları nedir sorusuna cevap veriyor. Gösteri, özgün bestelenmiş müzikleri, Bektaşi gülbankları, Yunus Emre şiirleriyle gelenekten geleceğe bir ilk olma özelliği taşıyor. Gösteri beş metrelik dev perde ile seyirciyle buluşuyor. Oyunu yazan ve görsel tasarım ve uygulamasını yapan karagöz sanatçısı Alpay Ekler, geleneksel olarak tüm karakterleri tek başına seslendiriyor. 

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document