Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > İstanbul Öykü Festivali’ne Hazır
 
İstanbul Öykü Festivali’ne Hazır
08-03-2019 13:52
TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Bu yıl ilk defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının desteğiyle Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilecek olan “İstanbul Öykü Festivali”ni Türkiye Gazetesi’nden Murat Öztekin’e anlattı:
FaceBook ta paylaş
 
 

İstanbul Öykü Festivali ilk defa 15 ve 16 Mart tarihlerinde TYB İstanbul Şubesi Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilecek.

Birçok hikâyenin merkezinde olan İstanbul, yeni bir edebiyat festivaline kavuşuyor. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından tertiplenen İstanbul Öykü Festivali ilk defa 15 ve 16 Mart tarihlerinde yapılacak. TYB Kızlarağası Medresesinde gerçekleştirilecek festivalin onur konuğu ise usta yazar Cihan Aktaş olacak. Hikâyecilerden hikâye eleştirmenlerine, yaşayan ustalardan vefat eden efsanevi öykücülere kadar birçok yazarı kürsüsüne taşıyacak olan festivalde, Ömer Seyfettin ve Mustafa Kutlu için özel oturumlar düzenlenecek.

Festivalle dair sorularımızı cevaplayan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, yola çıkış maksatlarını şöyle anlatıyor: Özgün çalışmaların azalması sebebiyle ‘Daha farklı ve faydalı neler yapabiliriz’ diye düşündük. Bu gayeden yola çıkarak yeni projeler üretip şehrimize armağan etmek istedik. İstanbul Öykü Festivali de bunlardan biri. Şehrin kadim öyküsünü şehirde yaşayanlarla paylaşmak, kendi gündemini belirleyen aziz İstanbul’da gündemi edebiyata çevirmek için bu güzide festivali hayata geçirdik.

 

Edebiyatçıların Vazgeçilmez Şehri

Edebiyatın bütün türlerine misafir olmuş İstanbul’un sayısız öyküye girdiğini söyleyen Mahmut Bıyıklı “Usta öykücülerin eserlerine baktığımızda bizi hemen İstanbul’un silüeti selamlar. İstanbul edebiyatın vazgeçilmezidir. Bu sadece dünün yazarları için değil bugünün eli kalem tutanları için de geçerlidir. Şehirlerin hafızaları daima kendisini yazanlardan daha derindir. Şehirler, kendilerine karakter olmuş esmaları asla unutmazlar. Kalem ehlinin ise hatırlamak için şehirlere ihtiyacı vardır. Şehir, öznesi insan olan mekândır” diye konuşuyor. “Festivalin en belirgin teması İstanbul olacak” diyen Mahmut Bıyıklı “Sadece kartpostallarda güzelliğini seyredip iç geçirdiğimiz değil, bütün karmaşasına rağmen bugünün İstanbul’u ile yüklerinden ve dertlerinden arınmış yarının İstanbul’u işlenecek. Yazarlar dünyalarında hep ideal bir şehir inşa ederler. Biraz da bu idealin peşine düşeceğiz” İfadelerini kullanıyor.

 

Sorularınız için:

E: tybistanbul1@gmail.com │T: 0 212 527 75 17-18

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document