Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Türk Sineması TYB İstanbul’da Konuşuldu
 
Türk Sineması TYB İstanbul’da Konuşuldu
12-01-2019 17:19
“Mühim Meseleler” program serisinde bu ay “Türk Sinemasının Dünü Bugünü ve Yarını” konuşuldu. Türk sinemasının kimliği üzerinden durulan programda, bize özgü sinemaya dair günümüzde neler yapıldığı da masaya yatırıldı.
FaceBook ta paylaş
 
 

 

Her ay, gençlerin gündeminde olan konuları işleyen “Mühim Meseleler” program serisinde bu ay “Türk Sinemasının Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı bir söyleşi gerçekleşti. Rüstem Pehlivanlar’ın yönettiği programda “Deliler” filminin kadrosundan, Mustafa Burak Doğu, Cem Uçan, İbrahim E. Arslan ve Batın Uçan konuşmacı olarak yer aldı.

 

KAHRAMANLAR HİKÂYELERİ TAŞIYOR

Oyuncu Cem Uçan, büyük fedakârlıklarla oyunculuk adına emek verdiğini vurgulayarak, geçmişe duyduğu ilgi sebebiyle dönem filmlerinde rol almaya gayret ettiğini belirtti. “Deliler filmini, çarpıtılmış Türk algısını yıkmak ve kendimizi anlatmak gayesiyle yaptık.” diyen Uçan, içinde olmak istediği ve zenginleşeceğine inandığı işlerde yer almayı dilediğini belirtti.

Senarist Mustafa Burak Doğu, Diriliş Ertuğrul’da olduğu gibi tarihî karakterleri kahramanlaştırmayı önemli bulduğunu ve bunun anlatılmak istenen hikâyenin izleyici gözünde cazibesini arttırdığını belirtti. Bundan sonra yine başarılı dönem filmleri üzerine çalışmayı istediğini anlatan Doğu, bu tür çalışmalara yönelik imkânların artmasının yalnızca kontönktürle ilgili olmadığını, bu yönelimin toplumun kendini tanımaya duyduğu merakın bir sonucu olduğunu kaydetti.

Sinema ve dizilerin sağlam ekip çalışmalarıyla başarıya ulaştığını kaydeden İbrahim E. Arslan, oyuncunun içinde olduğu işin önemini kavraması gerektiğini dile getirdi.

“Deliler” filminin Almanya’da yasaklanması üzerine de görüşlerini aktaran konuşmacılar, son derece olumsuz içerikler barındıran filmlere karşı toleranslı kararlar alan Almanya’nın şiddet içerdiği gerekçesi üzerinden kısıtlamasını adil bulmadıklarını ifade ettiler.

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document