Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Son Gün Yasin Aktay Konuştu, Dergiler Konuşuldu
 
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Son Gün Yasin Aktay Konuştu, Dergiler Konuşuldu
15-12-2018 18:29
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali"nin son gününde Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay özel söyleşisi gerçekleşti ve dergiler konuşuldu.
FaceBook ta paylaş
 
 

 

Edebiyat Festivalinin son gününün ilk oturumu “Edebiyat Dergilerinin Gündemi” oldu. Zafer Acar, Seyfettin Ünlü ve Aykut Nasip Kelebek’in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Osmangazi Akcan yönetti.

 

“Edebiyat dergilerinin gündemini edebiyat dışı adamlar belirliyor”

Zafer Acar “Dergiler ve 2018 Dergilerinin Gündemi” başlıklı konuşmasında edebiyat dergilerinin kurumsallaşmasının problemlerine değindi ve şunları söyledi: “Günümüzde dergilerin gündemini edebiyat dışı adamlar belirliyor. Çünkü pek çok alanda gündemi belirleyen ana unsur ekonomi. Amatör ruhla çıkan dergilerimizin yerini alan kurumsallaşmış yani ekonomik güç odaklarının çıkardığı dergilerde gündem de doğal olarak edebiyatçıların hakimiyetinden çıkıyor.  Neden kurumsallaşmış bir dergi, amatör ruhla çıkan bir dergiden verim anlamında geri kalıyor? Çünkü kurumsallaşan dergilerde bir süre sonra belli kurallar derginin samimiyetinin önüne geçiyor ve akademik üretim başlıyor. Amatör dergilerde ise daha samimi bir şekilde sanat üretiliyor. İlim üretmeye ihtiyacımız elbette var ama onu akademi yapsın. Edebiyat dergileri sanat üretsin. “Necip Fazıl gibi büyük şairler neden çıkmıyor?” sorusunun cevabını burada aramak lazım. Kurumsallaşan yapılar hür düşüncenin kendini göstermesine engel oluyor.”

 

“Dünden Bugüne Edebiyat Dergilerinde Gündem”

Seyfettin Ünlü “Dünden Bugüne Edebiyat Dergilerinde Gündem” başlıklı konuşmasında, edebiyat dergilerinin gündemi belirlemek için bir meselesinin olması gerektiğini söyledi: “150 yıllık bir geçmişe sahip dergiciliğimizde erken dönemde Sıratı Müstakim ve Sebilürreşat öne çıkıyor. Mehmet Akif, Eşref Edip gibi sanatçıları görüyoruz. Bunların bir meselesi vardı. İslamın düşünce sistemi içinden sanatlarıyla kendilerini ifade etme çabası. Mesela bir örnek, Eşref Edip o dönemde “Türklüğümüz ve Türklere Dair” diye bir yazı yayınlamış. Bugün hala bu başlıkta konuları tartışıyorsak burada bir problem var demektir. O mirastan yeterince faydalanamadığımızı gösterir. Dergah dergisinin ilk yıllarında Ahmet Haşim’in “Müslüman Saati” diye bir yazısını görüyoruz. Şüphesiz Ahmet Haşim bu yazıyı gündem olsun diye yazmadı. Yazması gerektiği için yazdı ve gündem oldu.  Sezai Karakoç’un “Diriliş” dergisini çıkarmasında da bir meselesi olması etkendi. Edebiyat eserleri yayınlanıyordu o dergide de ama diğer taraftan Karakoç’un düşünce eserleri de yayınlanıyordu. Üstad Necip Fazıl’ın bir meselesi vardı Büyük Doğu çıkarırken. “Devletin tersine Ehramı” diye bir kapakla çıktı ve o sayı toplatıldı ve Üstad yargılandı. Ama derginin içinde yine edebi eserler vardı. Batı’da büyük şairlerin (Eliot gibi) çıkardığı dergilere baktığımız zaman kendi fikri hıristiyani gelenekleri içinde bir tarz oluşturduklarını dergilerinde bunu ifade ettiklerini görüyoruz.

 

“Dergilerde Genç Şairler”

Genç şairlerimizden Aykut Nasip Kelebek, “Dergilerde Genç Şairler” başlıklı konuşmasında şunları söyledi: “Modern Edebiyatın başında gelen şairlerden biri Necip Fazıl’dır. O da dergilerde kendini gösterir. Ahmet Haşim “Yeni Mecmua” dergisinde onun şiirlerini okuyunca, “çocuk, bu sesi nereden buldun” demiştir. Genç şairler için dergiler hayati derecede önemlidir. Bugün genç şairlerin kendilerini göstertebilecekleri dergiler var ama aldıkları tepki çok sınırlı veya hiç yok. Olumlu veya olumsuz eleştiri, genç şairin açlıkla beklediği bir şey. Mesela 50-60’lı yıllarda dergiler onbinleri bulan satış rakamlarına ulaşırken günümüzde bir dergi 1000 tane basıyorsa başarılı sayıyor kendini. İletişim teknolojileri sosyal medya insanların sanat ihtiyaçlarını başka şekilde karşılıyor. Şiir; sinema, dizi, futbol gibi popüler unsurlar karşısında gözden düşüyor. Genç şairlerin bunlarla da mücadele ederek yeni bir tarzla ortaya çıkması gerekiyor.”

 

EDEBİYAT VE GÜNDEM

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, ödül töreninden önce gerçekleştirdiği özel bir söyleşiyle festivalin veda oturumunu gerçekleştirdi. Bir şekilde icracı da olsak, okuyucu, izleyici veya dinleyici de olsak bir biçimde katkıda bulunduğumuzu söyleyen ve edebiyat için dilin en önemli unsur olduğunu ifade ederek kelimeler üzerinden yorumlarda bulunan Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dil dünyaya açılan pencereniz de olabilir, hapishaneniz de olabilir. Dil bize ait olan bir şey değildir fakat biz dile aidiz. Aramızdaki iletişimi organize eden bir araç. Bu aracı iyi kullandığınızda dil bir ikna imkânı verir. Dilin hakikati yansıtma boyutu da vardır. Dillerin kökenine indiğinizde karşınıza gelen gerçeklik bir tesadüf olamaz. Bu gerçekliğin âdeta vahiy indiğini hissedersiniz. Dil bir metafordur. Bizi başkalarına ulaştıran en önemli aracıdır.”

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document