Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > 10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı
 
10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı
12-12-2018 17:22
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın iş birliğiyle düzenlenen "10. İstanbul Edebiyat Festivali" coşkulu bir açılış töreni başladı.
FaceBook ta paylaş
 
 

 

TYB İstanbul Şubesi'nin mekanı olan Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşan TYB Kurucusu ve Şeref Başkanı Mehmet Doğan, kültürün gelenekler üzerinden devam ettiğine işaret ederek, "Geleneği taşıyan unsurlar üzerinde de hassas olmak gerekir. Dil en başta gelir. Dilin ortaya koyduğu ürünler, edebiyat bize güçlü bir arka plan sağlar. Eğer arka planımız güçlü olmazsa en ufak bir sarsıntıda büyük hasarlar görürüz." dedi. Doğan, TYB'nin zor zamanlarda büyük işler başardığını dile getirerek, şunları aktardı:

"Mesela 1980 darbe sonrası yaptığı işler, Türkiye'de kültürel alanın yeniden tanımlamasını sağlayacak bir biçimde seyretti ve Yazarlar Birliği kuruluştan sonra TYB olarak kamu yararına çalışan bir kurum oldu. Sonra da çok sayıda uluslararası birçok faaliyet yapma imkanımız oldu. Çünkü bir temsil gücü sağlamış olduk. TYB'nin yine en etkinli faaliyet dönemi 28 Şubat olmuştur. O dönem birçok kurum, kuruluş ya kendilerinden ya da müdahaleyle alandan çekildiler. O dönemde biz ise yazar okulu faaliyetini başlatmıştık."

 

Musa Kazım Arıcan: "Festivali, uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecek"

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da gelenek oluşturmanın önemli bir değer olduğunun altını çizerek, "Hayırlı bir yol açmak, hayırlı bir sünnet oluşturmak medeniyetimizin önemli bir unsurudur. Bu anlamda bu festivalin onuncu yılına gelmesi gerçekten takdire şayandır." dedi. Arıcan, Türkiye'nin birçok alanda oluşturduğu markalaşmayı kültür sanat alanında da gerçekleştirmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

-"Yani edebiyat festivalinin de bir marka değeri taşıması lazım. Hatta bundan sonraki süreçlerde bu etkinliği uluslararası bir festivale dönüştürmemiz gerekecektir. Çünkü İstanbul'umuz sadece Türkiye'nin kültür başkenti değil, dünyanın da kültür başkentlerinden biridir."

 

Mahmut Bıyıklı: "Edebiyata ve sanata yatırım yapılması gerekiyor"

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da TYB'nin bu yıl 40. yılına girdiğini hatırlatarak, "Neredeyse Türkiye'nin bütün şehirlerinde bir kültür seferberliği başlattık ve bu seferberlikte de edebiyatın, sanatın bütün öncüleri buluştu. Bu festivalle de 40. yılımız taçlanmış oldu." diye konuştu. Bıyıklı, yoğun bir çalışma ile festivalin katılımcılarla buluştuğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu yıl da sağlam bir kadro ile karşınızdayız. Malumuz olduğu üzere medeniyetler, edebiyatçılar, sanatçılar ve kahramanlar üzerinden yükselir. Her devrin kahramanları olduğu gibi harp döneminin yanı sıra sulh döneminin de kahramanları vardır. Sulh döneminin kahramanları ise şairler, yazarlar ve sanatçılardır. Bugünün iktidarları eğer sanata, edebiyata yatırım yapmazlarsa siyasi kazanımlar elbette bir gün yok olabilir. Bu yüzden kazanımlarımızın yarına kalması için mutlaka edebiyata, sanata yatırım yapılması gerekiyor."

Eski Kültür Bakanı Yardımcısı Ömer Arsoy ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:Burada güzel bir vesileyle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Burada, Festival ve Edebiyat gibi iki önemli kavram bir araya geliyor. TYB’nin 40. Yılı, Edebiyat Festivali’nin de 10. Yılı. Bunlar çok önemli bir tecrübe yekûnudur. Son 20 yıldır görünen alanlarda, teknolojide, üstyapıda altyapıda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Artık “Yeni Türkiye”den bahsetmek mümkün. Ancak bu yeni Türkiye’yi oluşturacak şey, “yeni insanı” yetiştirecek şey edebiyattır. Sanattır.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner de kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra Edebiyat Festivali’nin sabırsızlıkla beklenen oturumları başladı. kısa birer

Bu yıl "Yazmak ve Yaşamak" teması üzerinden hazırlanan festivalde, 40'ı aşkın oturumda 100'e yakın konuşmacı yer alacak. Şiir ve müzik dinletilerinin de katılımcılarla buluşacağı festival, 15 Aralık'ta sona erecek.

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document