Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Vefatının 58. yılında TYB İstanbul’da Bediüzzaman Paneli Gerçekleşti
 
Vefatının 58. yılında TYB İstanbul’da Bediüzzaman Paneli Gerçekleşti
27-03-2018 12:45
Akademisyen ve yazarların katılımıyla Said Nursî için, “Bediüzzaman’ı Anma ve Anlama” paneli yapıldı. Bediüzzaman’ın daha doğru anlaşılması üzerinde durulan toplantıda, Said Nursî’nin ilmî hayatımıza katkıları konuşuldu.
FaceBook ta paylaş
 
 

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği panelde Prof. Dr. İshak Özgel, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Faris Kaya konuşmacı olurken Safa Mürsel oturumu yönetti.

 

ÜMMETİN VE MİLLETİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ÇALIŞTI

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslami Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İshak Özgel, Bediüzzaman Said Nursi'nin doğru anlaşılabilmesi için tarihin doğru okunması gerektiğine işaret ederek, "Bediüzzaman ümmeti, devleti, milleti her şeyin üstünde tutmuştur. Bütün tahriklere rağmen hiçbir zaman devletine ve milletine zarar verebilecek en ufak bir harekette bulunmamıştır. Ümmetin ve milletin bütünlüğünü sağlamak için elinden gelen her şeyi ortaya koymuştur." dedi. Bütün ön yargılar bir tarafa bırakıldığı zaman Bediüzzaman'ın bu ümmet için yaptıklarının görülebileceğini ifade eden Özgel, "Türkiye'de Bediüzzaman'ın anlaşılmasının önünde büyük engeller vardı. Bunlardan bir tanesi Bediüzzaman'ın hakikaten ilk günden beri statükoya karşı çok ciddi cesurca duruşudur. Statüko hiçbir zaman kendisinin eleştirilmesine tahammül etmez. Bunun için eleştirileri örtmeye çalışır. Bu önemli bir handikaptı, bundan kurtuluyoruz. Devletimiz ve milletimiz kendi özüne dönüyor. Kendi milletiyle bütünlüğünü sağlıyor dediğimiz dönemlerde Bediüzzaman daha iyi anlaşılmaya başlandı." diye konuştu. Bediüzzaman Said Nursi'nin ümmetin önemli problemlerini dert edinmiş ve bu asrın ihtiyaçları doğrultusunda bir üslup ile dile getirmiş bir kişi olduğunu söyleyen Özgel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bediüzzaman'ın doğru anlaşılabilmesi için tarihin doğru okunması gerekiyor. Bediüzzaman ümmeti, devleti, milleti her şeyin üstünde tutmuştur. Bütün tahriklere rağmen hiçbir zaman devletine ve milletine zarar verebilecek en ufak bir harekette bulunmamıştır. Ümmetin ve milletin bütünlüğünü sağlamak için elinden gelen her şeyi ortaya koymuştur."

 

MÜSLÜMANLARIN DİRLİĞİ VE BİRLİĞİ

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Ahmet Yıldız da "Bir İmkân Olarak Siyaset ve Bediüzzaman" başlıklı konuşmasında, bir imkan olarak siyaset kavramı değerlendirildiğinde belli bir takım anahtar cümlelerin oluştuğunu, bunlardan bir tanesinin siyasetin kategorik olarak olumsuzlanması diğerinin de siyasetin inkar edilmesi olduğunu söyledi. Bediüzzaman Said Nursi'nin mahalli düzeyde siyasetin tam ortasında olduğunu ve bu açıdan siyasal olana ilgisiz olmasının söz konusu olamayacağına işaret eden Yıldız, Bediüzzaman'ın siyasete bakışıyla ilgili şöyle konuştu:

"Bediüzzaman denince en çok hatırlanan şey, 'Euzübillahimineşşeytani ve's siyase' sözüdür. Şeytani olan şey tarafgirliktir. Siyasette tarafgirliği reddeder. Siyasetten mutlak anlamda Allah'a sığınmak söz konusu değil. Şeytani ve tarafgir olarak ifade ettiği siyasete bakışın beraberinde getirdiği sapmayı istihaze edilecek bir durum olarak değerlendirir. Bu son derece imani bir perspektiftir. Fakat siyasal olanı önceleme açısından Bediüzzaman'ın ortaya koyduğu öncelikler biraz daha farklı. Siyasetin imkânı parametresi üzerinden baktığımızda Bediüzzaman'ın siyaseti esas itibariyle güncel siyaset üzerinden değil daha uzun vadeli ve içinde yaşadığı toplumun problemlerine çözüm arayışından kaynaklanan bir bakış açısıdır bu. Bediüzzaman denince en çok hatırlanan şey, 'Euzübillahimineşşeytani ve's siyase' sözüdür. Şeytani olan şey tarafgirliktir. Siyasette tarafgirliği reddeder. Siyasetten mutlak anlamda Allah'a sığınmak söz konusu değil. Şeytani ve tarafgir olarak ifade ettiği siyasete bakışın beraberinde getirdiği sapmayı istihaze edilecek bir durum olarak değerlendirir. Bu son derece imani bir perspektiftir. Diğeri de çıkar merkezli siyasettir. Menfaat üzerine düşen siyaseti canavar olarak görür. Siyasete ilişkin olumsuzlama mutlak anlamda siyasi olanın reddi anlamına gelmez. Siyasete baktığı zaman sadece Müslümanların birliği ve dirliği üzerinden bakar. Siyasete bakarken ortaya koyduğu parametrelerden biri de şiddetsizliktir." 

 

BİLİM GELENEĞİ ISLAHATI

Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç ise bilimsel sorunlara olan yaklaşımın bilim geleneğini belirlediğini ve her bilim geleneğinin de kendine has bir dünya görüşü ve metodu olduğunu dile getirdi. İslam bilim geleneğinin dilinin Arapça olduğunu aktaran Açıkgenç, "Bir bilim geleneğinin dili ölmüşse o bilim de ölmüş demektir. Sosyal bilimlerde İslam bilim geleneğinin ıslahatını Risale-i Nur'lar muhafaza etmiştir. O yüzden bu eserler çok önemli. Kesinlikle dilinin değişmemesi, muhafaza edilmesi lazım. Bizim bilim geleneğimizin dilini muhafaza ediyor." ifadelerini kullandı.

 
 
 

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor

Bülent Ata TYB İstanbul’da
 
Untitled Document