Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Ömer Seyfeddin 98. Vefat Yılına Özel Bir Programla Anıldı
 
Ömer Seyfeddin 98. Vefat Yılına Özel Bir Programla Anıldı
15-03-2018 13:07
Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ömer Seyfettin Ortaokulu’nun düzenlediği “Ömer Seyfettin Anısına Öykü Yarışması”nın ödül töreni, 6 Mart’ta yapıldı. Ödüllerin genç yazar adaylarına verildiği törende Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın bir edebiyat söyleşisi de yer aldı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Mahmut Bıyıklı, konuşmasında büyük hikâyecimizi, “Türk edebiyatında hikâye alanında başka hiçbir yazarımız olmasaydı, başka hiçbir yazarımız kalem oynatmasaydı bile Ömer Seyfeddin tek başına, hikâye türü için yeterdi.” diyerek andı.

 

GENÇLERE ÖRNEK OLACAK YAZARLAR

Şair ve yazar Mahmut Bıyıklı, konuşmasında Ömer Seyfeddin’in en önemli eserlerini gençken yazdığını belirtti ve “Divan edebiyatının en büyük ismi Şeyh Galip, Hüsn-ü Aşk isimli eserini 25 yaşında yazmış; Sezai Karakoç Mona Rosa isimli, dünyanın en güzel aşk şiirlerinden bir tanesini 19 yaşında yazmıştır. Dolayısıyla sizler, bu yaşlarda yazmaya başlarsanız daha sağlam ve kalıcı eserlere imza atarsınız.” diyerek gençlere cesaret verdi.

 

ATALARIMIZ YAZAMADI, BİZ YAZALIM

“Türk milleti, tarih yapmaktan tarih yazmaya fırsat bulamadı.” diyen Mahmut Bıyıklı, yazmanın önemini şu sözlerle vurguladı:

“Eğer bugünün tanıkları ve yazarları olarak biz yazmazsak bizi başkaları anlatır ve biz kendimizi başkalarından okuruz.”

Mavi Marmara faciasına da değinen yazar, “Aslanlar kendi tarihlerini yazana kadar okuyucular hep avcıları kahraman zannedecek.” diyerek doğruları yazının gücüyle anlatmanın önemine değindi.

 

ÖMER SEYFEDDİN VE VATAN AŞKI

Öğrencilere, Ömer Seyfeddin okudukça vatan, millet, memleket meselelerinin önemini daha iyi anlayacaklarını söyleyen yazar, okumanın önemine değinirken  “Çok sevdiğim bir söz var; eğer biz okumazsak birileri gelir, bizim canımıza okur.” dedi ve teknolojik gelişmelerin,  sosyal medya kullanımının gençleri kitap okumaktan alıkoyduğunu vurguladı. Teknoloji üretenlerin, teknoloji satın alanlara oranla daha çok okuduklarını vurgulayan yazar, üretim için okumanın önemine dikkat çekti.

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document