Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Mahmut Bıyıklı: İstiklal Marşı Milletimizin Kimliğidir
 
Mahmut Bıyıklı: İstiklal Marşı Milletimizin Kimliğidir
12-03-2018 17:42
İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü (12 Mart 1921) dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstiklal Marşı’nın müstesna oluşunu vurgulayarak şunları söyledi:
FaceBook ta paylaş
 
 

“İstiklal Marşı Türk milleti için ortak aklın, ortak inancın ve ortak heyecanın marşıdır. Dünyada sözlü olan millî marşlar içinde, bir milleti bütün derinliğiyle bu kadar iyi ifade edebilen başka bir marş bulunmamaktadır. Açılan yarışma için yüzlerce şiir gelmesine rağmen hiçbirinin seçilmeyip Âkif’in şiirinde ısrar edilmesinin sırrı, bir anlamda Cenab-ı Allah’ın Âkif’i vazifeli kılmasındandır. Çünkü marşın derinliğine baktığımızda, yazılmıştan öte yazdırılmış bir marş demekten kendimizi alamıyoruz.

Şüphesiz Akif inanan bir insandı. Herkes düşecek korkusuyla Ankara’yı terk ederken Ankara’yı ve o Taceddin Dergâhı’nı bırakmadı. Milletine inandı. O dergâhta, İstiklal için Rabbine yakardı. İstiklal Marşı’nı o dergâhta yazdı. Hakk’ın vadettiği günleri büyük milletimize hatırlattı.

Mehmed Âkif fikirleri, şiirleri ve mücadelesiyle örnek bir şahsiyet, İstiklal Savaşı'nda yer almış seçkin bir isimdir.

İstiklal şairimiz ‘Resmim İçin’ şiirinde, ‘Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,/ Günler şu heyûlâyı da er geç, silecektir./ Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma,/ Sessiz yaşadım, kim beni, nereden bilecektir?’ demiştir ama kendisini milletine adayan millî şairimizi, aziz milletimiz kıyamete kadar unutmayacaktır. Dünyada çok az şaire nasip olacak bir sevgiye mazhar olmuştur.

Mehmed Âkif, karakteri ve sanatıyla, Millî Mücadele’de hissedar olduğu hâlde Cumhuriyet’in kuruluşunda kendisini dışlanmış hisseden kitlelerin hem ev sahipliği duygusunu yitirmelerini önlemiş hem de duygusal bir dayanışmanın sembolü olmuştur. Âkif hem yaşadıklarıyla hem yazdıklarıyla öncü ve örnek bir şahsiyettir. Merhum şairimizi rahmetle ve özlemle anıyoruz Rabbimiz istiklalimizi ve istikbalimizi korusun inşallah…”

 

 
 
 

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor
 
Untitled Document