Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > 3. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başladı
 
3. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başladı
02-03-2018 17:36
Farklı ülkelerden 59 yayınevi ile 300 ilim adamı ve yazarın katılacağı organizasyon kapsamında, özel gezilerden sempozyumlara, sergilerden kitap imza günlerine kadar birçok etkinlik gerçekleştirilecek.
FaceBook ta paylaş
 
 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Halidi Maarif İlim ve Kültür Derneği ile Haşimi Yayınevi'nin Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlediği "3. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri" başladı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın da katıldığı açılış programı Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar ve Kuveyt başta olmak üzere 22 ülkeden 55 yayınevi ile 300 ilim adamı ve yazarın katıldığı organizasyon 11 Mart'a kadar sürecek. Çeşitli seminer, konferans ve etkinliklerin de yapılacağı organizasyonun açılışını ise Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ yaptı.

Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Arapça Kitap ve Kültür Günleri organizasyonu, "Geçmişin ihyası, geleceğin inşası için medreselerimiz" sloganıyla kapılarını açtı. Kuran tilavetiyle başlayan açılışta Veysel Çelikdemir'in 15 Temmuz temalı kum gösterisi büyük beğeni topladı.

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, ''İlim adamları ve kitaplar zirvesi olan bu etkinlik ortak kültür ve tarihimize, ortak mirasımıza büyük bir katkı sağlıyor'' dedi. Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

''İnanıyorum ki, krizlerle, savaşlarla, fitnelerle uğraşan İslam dünyası bu tür faaliyetlerle tarih boyu var olan birlik ve dirliğe yeniden kavuşacaktır. Coğrafyalar arasındaki sunni sınırlar bize engel olamayacak, biz kendi dillerimizi, eserlerimizi tanıdıkça daha bir olacağız.'' 

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar'ın bir kültür, sanat, tarih, hoşgörü, ilim ve irfan şehri olduğunu söyledi. Türkmen, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri"nin kitapseverler için ayrı bir pencere açacağına inandığını ifade etti.

YENİ TÜRKİYE’NİN ESERİ

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da etkinliğin, İslam dünyasının en büyük fuarı olması temennisinde bulundu. Türkiye'de bir zamanlar Arapça kitapların yasaklandığını ve Arapça kitap okuyanların soruşturmaya uğradığını aktaran Bıyıklı, "O günlerden bu günlere geldiysek, bu yeni Türkiye'nin eseridir. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın eseridir." dedi. Bıyıklı, Afrin'de operasyona katılan güvenlik güçlerine dua ederek şunları kaydetti:

"Medeniyetimiz kitap medeniyetidir hiç şüphesiz. O yüzden medeniyet düşmanları Endülüs'e saldırdığında ilk olarak kütüphanelere saldırdılar, yüz binlerce kitabımızı meydanlarda yaktılar. Yine medeniyet düşmanları, emperyalist güçler Bağdat'a saldırdığında ilk olarak Bağdat Kütüphanesi'ni yaktılar, kitapları yok ettiler. Yine medeniyet düşmanları DEAŞ kılığına girerek Musul'a saldırdığında kütüphaneyi yaktılar, kitapları yok ettiler. Yine bir medeniyet düşmanı olan PKK, Şırnak'a girdiğinde Şırnak Halk Kütüphanesi'ni yaktı, kitapları yok etti. Dolayısıyla bize vuranlar, bizim düşmanlarımız bizi nereden vuracaklarını iyi biliyor. Biz de nereden dirileceğimizi, yeniden ayağa kalkacağımızı bildiğimiz için bu kitap ve kültür günlerinde bir aradayız."

HAFIZA GERİ GELMELİ

Halidi Maarif İlim ve Kültür Derneği Başkanı Yakup Alarçin ise İslam dünyasının ortak bir tarih ve kültüre sahip olduğuna vurgu yaparak, "100 yılı aşkın zamandır hafıza kaybı yaşayan bu millet, 15 Temmuz'la birlikte çok ciddi bir şokla kendine gelmiştir. Yine aynı şekilde bu çalışmaları, hafızayı geri getirme çabaları olarak nitelendiriyoruz." diye konuştu.

Etkiliğe katılan Arap alimler adına konuşan Faslı Muhammed Hamza Şerif El Kettani de Arap ülkelerinde bu tip etkinliklerin pek yapılmadığını dile getirdi.

El Kettani, Arap alimlerin ve asıl kimliğine dönen Türkiye'nin, İslam'ın korunmasında ve temsil edilmesinde büyük etkisi olduğunu sözlerine ekledi.

Açılışa ayrıca Hattat Hasan Çelebi, yazar İskender Pala, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk ve Nureddin Nebati de katıldı.

Halidi Maarif İlim ve Kültür Derneği Başkanı Yakup Alarçin'in Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a Kur'an-ı Kerim takdim ettiği etkinliğin sonunda, Akdağ da Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Faslı alim Muhammed Hamza Şerif El Kettani'ye Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Açılışın ardından davetliler fuardaki stantları ve 15 Temmuz'u konu edinen resim sergisini gezdi.

Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Sudan, Katar ve Kuveyt başta olmak üzere 22 ülkeden 59 yayınevi ile 300 ilim adamı ve yazarın katılacağı organizasyonda, özel gezilerden sempozyumlara, sergilerden kitap imza günlerine kadar birçok etkinlik yapılacak.

Binlerce Arapça kitabı okurlarla buluşturacak "3. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri", "Geçmişin ihyası, geleceğin inşası için medreselerimiz" sloganıyla gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı'nın katkılarıyla hazırlanan "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi"nin de yer alacağı etkinlik, tarih boyunca dönemini aydınlatmış medreseleri konu edinen "Şehrin Kandilleri Medreseler" sergisine de ev sahipliği yapacak.

Kitap ve kültür günleri, 11 Mart'a kadar Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: AA

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document