Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > TYB İstanbul Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
 
TYB İstanbul Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
20-01-2018 17:13
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul’a üyeler yüksek katılım sağladı ve Mahmut Bıyıklı yeniden başkan seçildi.
FaceBook ta paylaş
 
 

20 Ocak’ta gerçekleştirilen Genel Kurul’da, Divanın Teşkili’nden sonra protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

 

İLHAM VERİYOR

13. Olağan Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TYB Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Enes Kala, kurulun hayırlara vesile olmasını diledi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 40. yılı olduğunu hatırlattı. TYB İstanbul Şubesi’nin yürüttüğü çalışmaların ilham verici olduğunu belirten Kala, şunları söyledi:

 “Bir avuç güzel insan bazı şeyleri eksik bulmuş olmalı ki, ilim irfan kültür sanat fikir ve edebiyat derdiyle bu birliği inşa etmişler. 2018 Türkiye Yazarlar Birliğimizin 40. Yıldönümü. Yeni dönemde güzel faaliyetler gerçekleştirmek için bütün şubelerimiz büyük bir uğraşı veriyorlar. İçinde bulunduğumuz yol kutlu bir yoldur. Kutlu olduğu kadar zahmetlidir. Ama her şeyden öte bereketli ve rahmetli bir yoldur. Bu yolda bu arkadaşlarımızın kıymetini bilerek yürümeyi ümit ediyoruz. Her yıl üzerine koyarak yürüyen ve yolculuğuna devam eden bir şubemiz olan İstanbul Şubemiz’in faaliyetlerini Ankara’dan büyük bir umutla ve ilham alarak seyretmeye devam ediyoruz. Bu vesile ile İstanbul Şubemizin kıymetli başkanı Mahmut Bıyıklı Bey’e, ekibine ve faaliyetlerde emeği geçen her bir ferde şükranlarımızı arz ediyorum.”

 

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okuyan Mahmut Bıyıklı, “Bir günlük faaliyetimizden bahsedersek, son bir yılda yaptıklarımızı tahayyül edebilirsiniz.” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 

2018 TYB YILI OLACAK

“Yazarlar Birliği geçmişten bugüne getirebildiğimiz güçlü edebiyat mirasımızı geleceğe taşımanın idealini taşımıştır. Türkiye’nin en büyük yazar örgütüdür. Darbelere meydan okuyarak her türlü imkânsızlıklara direnerek bugünlere gelmiş, her zaman sözünü en gür şekilde söylemiştir. Bugün fark edilen bazı meseleleri TYB kırk yıldan beri söylemektedir. Siyasette, ekonomide vs iktidar olunabilir ama kültürde yoksanız bütün kazanımlarınız bir anda kaybolur, hakikatini daima dillendirmiştir.

TYB’nin irfan ordusu yaşamaktan çok yaşatmaya gönül vermiş, sabırla ve azimle fakat gösterişten kaçınarak ruh cephesinin maden işçiliğine talip olmuştur. Milletimiz, ülkemiz ve insanlık için fedakârlığı mesleki sorumluluk olarak görüp yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye devam etmektedir. Bu hizmet anlayışı bir meşale gibi nesilden nesile taşınmaktadır.

Kuruluşunda yeni doğmuş olduğum bu güzide kurumda bugün emek ve yürek verenlerden birisi olmak benim için büyük bahtiyarlıktır. Bu vesile ile bu örnek kurumu zor zamanlarda kurup bütün zorluklara rağmen bugünlere getiren TYB Şeref Başkanı Mehmed Doğan’a ve aziz yol arkadaşlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.

KARANLIĞA MUM YAKMA AZMİ

TYB bayrağını tertemiz bir şekilde yurdumuzun burçlarında kırk yıldır dalgalanmasında en büyük pay şüphesiz onundur. Kültürün yok sayıldığı kültür adamlarının kıymetinin bilinmediği bir çağda inadına karanlığa mum yakma azminde olan TYB bayrağını daha yükseklere taşıyacağız İnşallah. TYB’nin kuruluşunun kırkıncı yılı dolayısıyla önemli çalışmalara imza atacağız. Hep birlikte kültür cephesinde mücadelemizi yürütüceğiz. Bütün yazarlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Genel Kurul’da Faaliyet raporunun ibra edilmesinin ardından, oylamaya geçildi. Mahmut Bıyıklı Başkanlığında Yönetim ve Denetim Kurulları ile delege listeleri için yapılan oylamada Mahmut Bıyıklı yeniden Başkan seçildi. Buna göre seçime giren liste ile Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin yeni yönetim kurulu belirlenmiş oldu. Mahmut Bıyıklı, İhsan Kabil, Prof. Dr. Turan Koç, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Dr. Mustafa Canbey, Bünyamin Yılmaz, Muzaffer Doğan, Fatma Gülşen Koçak Yönetim Kurulu Asiller arasında seçilirken; Yrd. Doç. Dr. Yusuf Dinç, Dursun Ali Taşçı, Ahmet Maraşlı, Demirhan Kadıoğlu, Ekrem Aytar, Sedat Yılmaz, Birol Cürgül, Esra Elönü, İsmail Sezer yedek isimler olarak seçildi. Denetim Kurulu’nda Zekeriyya Yılmaz, Tayfur Kozan, Elif Sönmezışık yer alırken; Şafak Çelik, Ercan Yılmaz, Mehmet Ballı Denetim Kurulu yedek üyeleri olarak kabul edildi.

Kapanış konuşmalarında Mahmut Bıyıklı katılım sağlayan üyelere teşekkür etti ve daha etkili ve daha nitelikli programlarla birlikte olmayı dileyerek sözlerine son verdi. Şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler, Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er, şair ve yazar Bestami Yazgan ve Muzaffer Doğan birer selamlama ve tebrik konuşması yaptı. Katılan pek çok yazar ve şairin söz aldığı dilek ve temennilerin ardından çeşitli ikramların yapılması ile TYB İstanbul 13. Olağan Genel Kurulu son buldu.

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document