Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Londra Yunus Emre Enstitüsü'nde 'Bağlanma' Kitabı İçin Özel Program Yapıldı
 
Londra Yunus Emre Enstitüsü'nde 'Bağlanma' Kitabı İçin Özel Program Yapıldı
16-01-2018 16:22
Usta Yazar Nuri Pakdil’in Türk Kültür dünyasında önemli bir yere sahip olan Fethi Gemuhluoğlu’nu anlattığı Bağlanma kitabı, Yunus Emre Enstitüsü Londra Temsilciliği tarafından İngilizceye çevrildi. Kitapla ilgili tanıtım programına da önceki akşam kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Yunus Emre Enstitüsü Londra Müdürü Mehmet Karakuş açılış konuşmasında, kitap medeniyetinin varisleri olarak böylesine anlamlı bir programa ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Kültürel faaliyetlerinin artarak devam edeceğini vurgulayan Karakuş,Bağlanma kitabının çevirisini Londra’nın önemli merkezlerine ulaştıracaklarını belirtti.

 

İNSAN SIRRINI ÇÖZEN KÂŞİF

Açılış konuşmasından sonra Fethi Gemuhluoğlu ve Bağlanma kitabı üzerine düzenlenen panele geçildi. Panelde Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Prof. Dr. Turan Koç, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş konuşmalarını gerçekleştirdi.

İlk konuşmayı yapan Mahmut Bıyıklı, Fethi Gemuhluoğlu gibi değerlerimizin dünyaya tanıtılmasının önemine değinerek Gemuhluoğlu’nun insanın sırrını çözen bir kâşif olduğunu belirtti ve modern insanın bunalımına şifa olacak bir yaklaşımı olduğunu ifade etti. Bıyıklı konuşmasında Gemuhluoğlu’nun, ayakları Anadolu topraklarında sabit yerli ve millî bir isim olarak evrensel bir bakış açısına sahip olduğunu, ufkunun yeryüzünü kuşattığını anlatan Bıyıklı,“Yanına gelen gençlere ve oğluna yazdığı mektupta mutlaka Batı dillerini öğrenmek gerektiğini vurgulaması da onun Doğu’dan Batı’ya uzanan geniş ilgi alanı olduğunun göstergesidir.” diye konuştu.

 

TASAVVUFİ DERİNLİĞİ VAR

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Fethi Bey'in hayat hikâyesi ve burs verdiği talebelerin karakter özellikleri bize bu çağda ‘Müslüman-Türk nasıl olmalıdır?’ sorusunun cevabını vermektedir. Fethi Bey, muhafazakâr-milliyetçi gençliğin olgunlaşması, şehirlileşmesi, aksansız bir Türkçeye sahip olması ve tarih-medeniyet şuurunu kazanması için gayret göstermiştir.”

Bağlanmakitabını İngilizceye çeviren Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş da çeviri aşamalarının titizlikle yürütüldüğünü belirterek Nuri Pakdil’in eserinin tasavvufi derinliği olduğunu ifade etti.

 

AĞABEYLİKLERİYLE BİRER OKULDULAR

Son konuşmayı Nuri Pakdil’i ve Fethi Gemuhluoğlu’nu yakından tanıyan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turan Koç yaptı. Koç, Nuri Pakdil’in Gemuhluoğlu’na büyük bir saygıyla bağlı olduğunu ifade ederek,“Çıkan her yeni eseri titizlikle hazırlayarak Ankara’dan İstanbul’a Gemuhluoğlu’na sunmaya giderdi.” dedi. Onların ağabeyliklerinden çok şey öğrendiklerini söyleyen Koç, ağabeylikleriyle okul olduklarını belirtti. Gemuhluoğlu’nun, “gönül”, “anne”, “toprak”, “tarih” denildiği zaman “bir hoş” olduğunu söylediğini aktaran Turan Koç, onun anlatımıyla kendilerinin de aynı duyguları yaşadığını anlattı. Koç, Gemuhluoğlu’nun “bilme” anlamında nerede çatlaklık olduğunu çok yakıcı ama içten sözlerle kendilerine aktardığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Fethi ağabeyin bize gösterdiği rüya, her şeyden önce şuur alanımızı genişletmek ve idrakimize bir istikamet kazandırmak yönündeydi. O kadar darmadağın şeylerle karşılaşıyor ve öğreniyoruz ki bunlara istikamet kazandırmak için Fethi ağabey gibi ağabeylere ihtiyacımız vardı.”

Program,izleyicilerden gelen soruların cevaplandırılmasının ardından Fethi Gemuhluoğlu’nun mahdumu Selman Gemuhluoğlu’nun teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

 
 
 

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak

Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, “Basın Dünyasından Yüzler Sesler” Programına Konuk Oluyor

Bülent Ata TYB İstanbul’da
 
Untitled Document