Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Şiir Şehir Kudüs Şiir Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
 
Şiir Şehir Kudüs Şiir Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
13-01-2018 23:33
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Burak Derneği tarafından düzenlenen "Şiir Şehir Kudüs" başlıklı liselerarası şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri muhteşem bir törenle verildi.
FaceBook ta paylaş
 
 

Kudüs’ün önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla TYB İstanbul ve Burak Derneği işbirliği ile düzenlenen “Şiir Şehir Kudüs” Şiir Yarışması’nda dereceye girenler ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi “Zeytin Dallarından Kırlangıç Yuvaları” şiiriyle Abdülkadir Öksüz olurken, “Kudüs Bizimdir” şiiriyle Aburrahman Varal ikinci, “Kudüs’ün Ayarlı Saati” şiiriyle Merve Büşra Akar üçüncü oldu. İlk ona giren, Abdullatif Tırlı, Müzeyyen Melike Sağlam, Sümeyye Toprakçı, Ertürk Ataklı, Nurullah Eren, Şeyma Akar ve Ali Şahin şiirleriyle mansiyon ödülüne layık görüldüler.

 

KUDÜS İÇİN DAHA ÇOK ESER

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da Kudüs konusunda yazarların, şairlerin eserler üretmesi gerektiğini söyleyerek, "Kudüs için konuşmaktan çok koşmaya adanmalıyız. Burak Derneği gibi Kudüs için çalışmalar yapan dernekleri önemsiyoruz. Ümmetin hangi derdi, hangi meselesi olursa olsun Yazarlar Birliği olarak onların yanında olduğumuzu ifade etmek isterim. Kudüs ve İslam coğrafyasının acıları için kalemini konuşturmamış bir şair bizden değildir. Kudüs’ün özgürlüğüne gidecek yolların inşası için daha çok eser üretmeliyiz." diye konuştu.

 

BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN ORTAK DEĞERİ

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat, törende yaptığı konuşmada, yarışmaya 2 binin üzerinde şiir gönderildiğini belirtti. Türk halkının her zaman Kudüs'ün yanında yer alacağını aktaran Yenihayat, "Kudüs, tüm Müslümanların ortak değeridir. Kudüs, kendisine önem verenleri de kendisine ihanet edenleri de gözlemliyor, şahitlik ediyor." dedi.

 

ŞİİRLER KUDÜS İÇİN OKUNDU

Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreninde, Törenin sunuculuğunu yapan Selahattin Kocaaslan; Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan ve Cengiz Numanoğlu'ndan şiirler okudu. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen binlerce şiirin değerlendirildiği yarışmanın jürisinde yer alan Nurettin Durman, Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Hüseyin Emin Öztürk ve Özgür Çoban törende hazır bulundular ve Kudüs için yazdıkları şiirleri seslendirdiler.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere Kudüs seyahati ve para ödülü takdim edildi ve ilk üçe giren öğrenciler kendi şiirlerini seslendirdiler. Aykut Kuşkaya’nın konser verdiği programın izleyicilerinden biri çekilişle Kudüs gezisine hak kazandı.

 

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document