Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Seyyid Ahmet Arvasi TYB İstanbul'da Konuşuldu
 
Seyyid Ahmet Arvasi TYB İstanbul'da Konuşuldu
01-01-2018 12:30
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile Yarın dergisinin birlikte organize ettiği Seyyid Ahmet Arvasi’yi Anma Paneli TYB İstanbul’da gerçekleşti. Merhum mütefekkir yazar Ahmet Arvasi’yi talebeleri anlattı.
FaceBook ta paylaş
 
 

Mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi 29. vefat yıldönümü dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Yarın dergisinin hazırladığı bir panelle yâd edildi. TYB İstanbul’un mekânı olan Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşen panelde, Arvasi’yi talebelerinden Dr. Kemal Tekden, Dr. Semih Uşaklıoğlu ve Hüdavendigâr Onur anlattı. Yöneticiliğini Yarın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Bilal Yamak’ın yaptığı panelde Arvasi Hoca'nın hayatını ve düşünce dünyasını anlatan konuşmacılar, onun İslam'dan kopuk olmayan milliyetçilik anlayışı üzerinde durdular.

Açılış konuşmasını yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, bir mütefekkir olarak Arvasi'nin Türkiye'nin bugünkü meselelerine dair önemli çıkış yolları sunduğunu ve yerli bir aydın olarak mutlaka okunması ve gençlerimizin eserleriyle tanışması gerektiğini ifade etti.  Arvasi'yi bir kesime hapsetmenin Türkiye'nin kaybı olacağını belirterek Arvasi'nin entelektüel birikiminin hem ülkemiz insanına hem de bu çağın evrensel sorunlarına çözüm üreten bir yetkinlikte olduğunu ifade etti. 

 

HEM VELİ HEM ÂLİM

Dr. Kemal Tekden, Arvasi’nin şahsi düşüncelerinin inşasında çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Arvasi üst sistem olarak İslam’ı işaretler.” dedi. Arvasi’nin eğitimci yönünü anlatan Hüdavendigar Onur, “Seyyid Ahmed Arvasi ‘müellim-eziyet eden’ değil, ‘muallim-öğreten’dir.” dedi. Arvasinin düşünce yapısının bir analizini ortaya koyan Dr. Semih Uşaklıoğlu ise “Arvasi Hoca, hem âlimdi hem de veliydi.” dedi. İzleyiciler arasında yer alan gazeteci yazar Rahim Er ise, Arvasi'yi düşünce ve inanç istikameti üzerinden anlattı. 

Yarın dergisinin 3. Sayısında dosya konusu olarak yer alan Seyyid Ahmet Arvasi’nin anıldığı program, derginin ilgili sayısının konuklara hediye edilmesiyle son buldu. 

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document