Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Mehmed Âkif Kabri Başında Anıldı
 
Mehmed Âkif Kabri Başında Anıldı
27-12-2017 12:56
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Sultangazi Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin beraber organize ettiği, Mehmed Âkif Ersoy'un mezarının bulunduğu Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
FaceBook ta paylaş
 
 

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli şairimiz Mehmed Âkif Ersoy'un vefat yıldönümü nedeniyle öğrencilerle, edebiyatçılarla, şairlerle birlikte yâd etmek için toplandıklarını belirterek, "Mehmed Âkif, her yanıyla bir ahlak abidesidir. Şiirleri, hayatı, yazdıkları ve yaşadıklarıyla topluma öncü ve önder olmuş bir şahsiyettir." değerlendirmesinde bulundu.

Büyük milletlerin büyük kahramanları olduğunu vurgulayan Bıyıklı, şunları kaydetti:

"Bu milletin büyüklüğünün işareti de Âkif gibi bir kahramanı ortaya çıkarmasıdır. Ersoy'un yazdıklarının anlamının anlaşılması açısından gençlerimize, Safahat okumalarının yapılması ve onun hayatının ayrıntılı bir şekilde anlatılması gerektiğine inanıyoruz. Yapılan bu programlar bir anlamda Akif'in yeni nesiller tarafından tanınmasına ve hayatının ilmi derinliği ve güzelliğinin öğrenilmesine vesile olacağına inanıyorum. Geçmişten bugüne kadar Âkif'in Ankara'da Tacettin Dergâhı’nda anılmasında ve organizasyonlar yapılmasında TYB her zaman öncülük etmiştir. Genel merkezimiz Mehmed Âkif'i dergâhta anarken, bizler de TYB İstanbul Şubesi olarak, millî şairimizi mezarı başında anıyoruz, anmaya da devam edeceğiz. İnşallah bu topraklarda Âkif sedası ve karakterinde öncüler eksik olmaz diye dua ediyoruz."

 

Milli şair, gün boyunca anılacak

Mehmed Âkif Ersoy'u anma programı, TYB İstanbul Şubesi'nin mekânı olan Kızlarağası Medresesi'nde panel ile devam etti.

İki oturum halinde gerçekleşen programda ayrıca Âkif'ten şiirler de okundu.

 

Kaynak: AA

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document