Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > Aksultan Abdülhamid Han için TYB İstanbul'da Toplantı
 
Aksultan Abdülhamid Han için TYB İstanbul'da Toplantı
22-12-2017 13:15
Osmanlı Devleti’nin son döneminin en kudretli padişahı Sultan İkinci Abdülhamid hakkında TYB İstanbul’da önemli bir toplantı düzenleniyor.
FaceBook ta paylaş
 
 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB İstanbul) İstanbul Şubesi, Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirdiği kitap tanıtım programlarını sürdürüyor. 23 Aralık Cumartesi saat 14.00’te Hasan Basri Bilgin’in Mihrabad Yayınları arasından çıkan Kızıldan Beyaza Aksultan Abdülhamid isimli eseri çerçevesinde Sultan İkinci Abdülhamid Han konuşulacak.

Damla Yayın Grubu bünyesinde geçen yıl kurulan Mihrabad Yayınları, tarih, kültür, edebiyat ve medeniyet odaklı yayıncılığına devam ediyor. Yayınevinin bugünlerde okuyucuları için hazırladığı Kızıldan Beyaza Aksultan Abdülhamid kitabı şimdiden merak ve heyecan konusu oldu. Araştırmacı yazar Hasan Basri Bilgin’in mkaleme aldığı eserde yakın dönemin bilinmeyen gerçekleri gözler önüne seriliyor.

Mihrabad Yayınları tarafından kültür hayatımıza kazandırılan kitabın tanıtım toplantısı, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde gerçekleşecek. Mihrabad Yayınları ile TYB İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenlediği program, Kızlarağası Medresesi’nde 23 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de başlayacak. Hasan Basri Bilgin, konuşmasında İkinci Abdülhamid Han’ın hayatını, çevresini, hizmetlerini, hasım devletler ile birlikte hareket eden içerdeki hainlerle yaptığı amansız mücadeleleri anlatacak. Bilgin, Osmanlı’yı 33 yıl ayakta tutan muazzam bir siyasi dehanın gücünün kaynaklarına işaret edecek. Konuşmasının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek olan Hasan Basri Bilgin, daha sonra okuyucularına kitaplarını imzalayacak. Tarihseverlerin büyük ilgi göstermesi beklenen toplantıya katılmak serbest. Toplantı, Divanyolu Caddesi, Hoca Rüstem Sokağı, No. 6 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

 

EDEBİYATTAN TARİHE

Değerli yazar Hasan Basri Bilgin, 1945 yılında Isparta’da dünyaya geldi. Edebiyat hocası meşhur edebiyat tarihçisi Nihad Sâmi Banarlı’ydı. Banarlı’nın, “bir yarışma sonrası” 23 Ocak 1968 tarihinde o günkü Yeni Sabah gazetesinin Meydan isimli dergisinde yazdığı; “Türkçenin eşsiz nesir dilini gayet akıcı ve tesirli bir üslupla kullanıyor” övgüsü ve bizzat teşvikiyle edebiyat hayatına başladı. İlk eseri; Damla Yayınevi’nin yayımladığı; aşk ve inanç temasını işleyen Çakıl Taşları idi Sebebi belirsiz uzun süreli bir kalem suskunluğunun ardından 2006 yılında tekrar yazı hayatına dönüp şu eserleri kaleme aldı:

Bu Topraklarda Güller Kırmızı Açar Paşam, Bir Ulu Destan 1915 Çanakkale, Fatih 1453, Efe Türk Yavuz Han, Yalnız Hünkâr 2’nci Abdülhamid, Ebu Zer, Samsat Yıldızı Safvan, Geçmişten Geleceğe Türkler, Paylaşım Medeniyeti, Yaşamak Ödev Yaşatmak İbadet ve Aşkın Mihrabı Yusuf, Çakıltaşları, Aksultan Abdülhamid. Yazar, edebî ve tarihî çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document