Untitled Document
Untitled Document
  Anasayfa  
  Hakkımızda  
  Etkinliklerimiz  
  Haberler  
  Kitap Tanıtımı  
  VİDEOLAR  
  Ziyaretçi Defteri  
  Bize Ulaşın  
Arapça Kitap Fuarı
EDEBİYAT MEVSİMİ/Ödül töreni

 

  Ana Sayfa  > Etkinliklerimiz > İbnülemin TYB İstanbul’da Yâd Edildi
 
İbnülemin TYB İstanbul’da Yâd Edildi
11-12-2017 12:41
Kültür köprülerimizden olan tarihçi yazar İbnülemin Mahmut Kemal İnal, TYB İstanbul Şubesi tarafından yâd edildi. İbnülemin’i, biyografisini kaleme alan Dursun Gürlek’in konuşmacı olduğu program, kalabalık bir dinleyici grubu tarafından sonuna dek dikkatle takip edildi.
FaceBook ta paylaş
 
 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının birlikte gerçekleştirdiği anma programı çerçevesinde, oluşturduğu kültür mahfilleri bugün bir efsane gibi anlatılan tarihçi yazar İbnülemin Mahmut Kemal İnal alındı. Geçtiğimiz günlerde Kubbealtı Yayınları arasından okuyucusuyla buluşan İbnülemin Mahmud Kemal İnal; Cumhuriyet Devrinde Bir İstanbul Efendisi isimli kitabın yazarı kültür tarihçisi Dursun Gürlek’in konuşmacı olduğu programı TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetti.

İbnülemin Mahmut Kemal’in bugünkü nesiller tarafından anlaşılmasının önemine değinen Mahmut Bıyıklı, “Kıymetli kültür büyüğümüz Dursun Gürlek, İbnülemin gibi eşsiz bir kültür şahsiyetinin hayatını, uzun yıllar emek vererek ve ter dökerek kaleme almakla ülkemiz kültür birikimi adına tekrarı zor bir katkıda sunmuştur.” dedi.

 

ZENGİN KÜLTÜR BİRİKİMİ VE MİRASI

İbnülemin’i anne-babasının hikâyesi ve çocukluk günlerinden başlayarak anlatan Dursun Gürlek konuşmasında, araştırmalarını sürdürürken yaşadığı ilginç hatıralara da yer verdi. İbnülemin’in hem aile hem de okul disiplini içinde kaliteli bir eğitim aldığını dile getiren ve babasından kalma konağında her pazartesi akşamı kültür ve sanat ziyafetinin yaşandığını anlatan Gürlek şunları söyledi:

“İbnülemin Mahmut Kemal İnal, sıfatları ve kabiliyetleri çok olan bir kimseydi. Babasından kendisine intikal eden konakta, her pazartesi akşamı sohbet ve musiki fasılları olurdu. O günlerin önde gelen sanatçı, yazar, şair ve mütefekkir simaları bu mahfilde buluşurdu. Ancak o kapıdan herkes giremez, bu sohbetlere dinleyici bile olsa iştirak edemezdi. Pazartesi geceleri yalnızca saz erbabı, söz erbabı ve ehibba-ı kadime (eski dostlar) gelebilirdi. Bu sohbetler meşhurdu ve pek çok kimse iştirak edebilmek için fırsat kollardı. İbnülemin, edebiyat, tarih ve fikir dünyamıza son derece nadide ve erişilmez güzellikte eserler kazandırmıştır. Son Asır Türk Şairleri gibi bir eserin bir daha yazılabileceğini sanmam. Sağlığında yayımlanmışlar haricinde yayımlanmamış birçok eser bırakmıştı geriye. Özel gayretler sayesinde bu eserler yayımlanabildi.”

 
 
 

ÖMER SEYFETTİN TÜRKÇEN

1. İstanbul Öykü Festivali'nin Oturumları Dolu Dolu Geçti

Ali Haydar Öztürk TYB İstanbul’da

Yeryüzü Buluşmaları’nda Kudüs Konuşulacak
 
Untitled Document